Stawkę dotacji dla spółki wodnej należy określić w sposób jednoznaczny
Rada gminy nie może w uchwale ograniczyć prawa do dotacji spółkom wodnym, które osiągają zysk.
Nasza gmina zamierza podjąć uchwałę w sprawie dotowania spółek wodnych na swoim terenie. Zamierzamy ustalić ruchomą stawkę dotacji np. do 50 proc. kosztów zadania i przeznaczyć ją dla podmiotów, które nie osiągają zysku. Czy założenia projektu są właściwe?
Nie.
Kluczowe z punktu widzenia poruszonej problematyki regulacje prawne zawarto w art. 443 ust. 2 - 6 ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne. Wynika z nich, że spółki wodne mogą korzystać z pomocy finansowej z budżetów jednostek samorządu terytorialnego na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji. Owa pomoc finansowa polega na udzielaniu dotacji celowej w rozumieniu przepisów ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych z budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Zasady udzielania dotacji celowej, tryb postępowania w sprawie udzielania dotacji i sposób jej rozliczania określają organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego w drodze uchwały będącej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta