Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czynnik D, czyli ludzki pierwiastek zła

02 października 2018 | Nauka | Malwina Użarowska

Gdy myślimy o złym zachowaniu innej osoby, oceniamy zwykle jedną lub dwie negatywne cechy. Nowe badanie pokazuje, że biel jest bielsza, a mrok ciemniejszy, niż nam się wydaje.

Egoizm, makiawelizm, narcyzm, psychopatia, sadyzm czy złośliwość uważane są za ciemne strony ludzkiej natury. Jak wynika z niedawno opublikowanego niemiecko-duńskiego badania, te cechy mają wspólny mianownik. Według naukowców, jeśli człowiek posiada jedną z tych przywar, oznacza, że prawdopodobnie również i inne. Ten wspólny rdzeń – nazywany przez seryjnego mordercę, bohatera serialu „Dexter" mrocznym pasażerem – oznacza pewien pakiet cech, który z różną mocą w różnych proporcjach ujawnia się w trakcie życia.

Zarówno historia świata, jak i życie codzienne są pełne przykładów osób działających bezlitośnie, złośliwie lub samolubnie. W psychologii, a także w języku potocznym mamy różne określenia na mroczne tendencje. Psychopatia (brak empatii), narcyzm (nadmierna koncentracja na sobie) i makiawelizm (przekonanie, że cele uświęcają środki) zwane są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11169

Wydanie: 11169

Spis treści
Zamów abonament