Z okien spożywczaka nie powinno się widzieć grobów
Sklep spożywczy nie może być zbyt blisko cmentarza.
Jan K. chciał wybudować sklep spożywczo-przemysłowy. Wystąpił o wydanie warunków zabudowy. Burmistrz odmówił. Okazało się bowiem, że sklep będzie za blisko cmentarza. Nic jednak nie wskórał. Wojewódzki Sąd Administracyjny stanął po stronie burmistrza.
Mur cmentarny tuż
Burmistrz powołał się na § 3 ust. 1 rozporządzenia ministra gospodarki komunalnej z 25 sierpnia 1959 r. w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze. Z tego przepisu wynika, że odległość cmentarza od zabudowań mieszkalnych, zakładów produkujących artykuły żywności, zakładów żywienia zbiorowego przechowujących artykuły żywności, źródeł i strumieni, służących do czerpania wody do picia i potrzeb gospodarczych, powinna wynosić co najmniej 150 m. Odległość ta może zostać zmniejszona do 50 m pod pewnym warunkiem. W pasie gruntu znajdującym się w odległości od 50 do 150 m od cmentarza znajduje się sieć wodociągowa i wszystkie budynki korzystające z wody są do tej sieci podłączone.
Jan K. odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie. Zarzucił, że wspomniany § 3 ust. 1 rozporządzenia stosuje się tylko do nowych cmentarzy, a nie do lokalizowania nowych budynków w strefie istniejących już cmentarzy.
Ponadto sklep będzie podłączony do sieci wodociągowej. Burmistrz wydał też kilka decyzji o warunkach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta