Kto zamieszka w rządowych czynszówkach
Uruchamiając program Mieszkanie+, deklarowano, że to oferta dla ok. 40 proc. Polaków.
Potencjalnymi beneficjentami rządowego wsparcia są więc miliony osób, których dotąd nie było stać ani na kupno mieszkania, ani na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, ale były zbyt zamożne, by otrzymać mieszkanie socjalne lub komunalne. Co trzeba zrobić, by zamieszkać w mieszkaniu z plusem?
– Program jest powszechny i adresowany do wszystkich. O tym, kto w wyniku rekrutacji otrzyma mieszkanie, decydują dwa rodzaje kryteriów – wyjaśnia Tomasz Górnicki, członek zarządu spółki PRF Nieruchomości.
Pierwsze kryterium – finansowe – jest określane przez spółkę PFR Nieruchomości mianem minimalnej zdolności czynszowej.
– Chodzi o możliwość terminowego pokrywania kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania – tłumaczy Tomasz Górnicki. – Drugie, społeczne kryterium, jest określane przez samorząd, na którego terenie powstają bloki. Nasze dotychczasowe doświadczenia pokazują, że lokalne władze opracowują podobny katalog kryteriów. Promują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta