Nowe sposoby walki ze smogiem
Zmiana prawa | Termomodernizacja ma pomóc w ograniczeniu zanieczyszczeń. Gminy objęte uchwałą antysmogową sejmiku będą mogły uzyskać dofinansowanie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów.
Nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów (dalej nowelizacja) wejdzie w życie 11 lutego 2019 r. Ustanowiono w niej pilotażowy program umożliwiający poprawę jakości powietrza na terenie wybranych samorządów poprzez termomodernizację budynków jednorodzinnych. Nowelizacja przewiduje zawieranie porozumień między ministrem właściwym do spraw gospodarki a gminami, które umożliwią współfinansowanie gminnych przedsięwzięć niskoemisyjnych z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Takie porozumienia będzie można zawierać do 31 grudnia 2024 r.
Najważniejsze zmiany
W ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów wprowadzono zmiany polegające m.in. na:
- dodaniu definicji „przedsięwzięcia niskoemisyjnego" i „standardów niskoemisyjnych" oraz przepisów regulujących ustanawianie gminnych programów niskoemisyjnych,
- przejęciu rozwiązań, zgodnie z którymi przedsięwzięcia niskoemisyjne ujęte w gminnym programie będą realizowane w drodze porozumienia zawieranego przez ministra właściwego do spraw gospodarki z gminą,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta