Sąd administracyjny: komisja rewizyjna mogła skontrolować miejskie spółki
Orzeczenie | Skoro spółki są jednostkami organizacyjnymi, utworzonymi i wyposażonymi w majątek przez miasto w celu wykonywania części jego zadań, należało uznać je za gminne jednostki organizacyjne.
Rada Miasta Zielona Góra zleciła komisji rewizyjnej przeprowadzenie doraźnej kontroli w spółkach komunalnych. Komisja miała zbadać prawidłowość funkcjonowania miejskich spółek z o.o. : Komunalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, Centrum Biznesu oraz Zieleniogórskich Zakładów Usług Miejskich, w szczególności w sprawach pracowniczych oraz gospodarki kasowej. Uchwała rady z 16 lipca 2018 r. wchodziła w życie z dniem jej podjęcia. Po zakończeniu kontroli, komisja miała przedstawić sprawozdanie radzie miasta.
Granice ingerencji
Rozstrzygnięciem nadzorczym wojewoda lubuski stwierdził nieważność uchwały. W jego opinii, ów akt narusza art. 18a ust.1 ustawy o samorządzie gminnym, określający cel powołania komisji rewizyjnej. Zgodnie z tym przepisem, rada kontroluje działalność wójta, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych, w tym celu powołuje komisję rewizyjną. Taka komisja może więc kontrolować tylko te podmioty. Natomiast nie ma podstaw prawnych do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta