Kolczyki od dziadka
Naomi Osaka – mistrzyni Australian Open zawieszona między Japonią, USA i Haiti.
W Japonii mówią na takie osoby „hafu" od angielskiego „half", czyli połowa. Ojciec urodzony na Haiti, matka Japonka. Do tego wychowanie od dzieciństwa amerykańskie, w stanie Nowy Jork oraz na Florydzie. Naomi nadaje się na symbol wielokulturowości.
W październiku skończy 22 lata. Jest od poniedziałku numerem 1 rankingu WTA. Ma na półce już dwa puchary za zwycięstwa w Wielkim Szlemie – jeden z Nowego Jorku, drugi z Melbourne.
W kwestiach pochodzenia tenisistka ma co wyjaśniać. Rodzice poznali się w Sapporo. On – student, którego droga życiowa doprowadziła z biedy na Haiti do studiów w Nowym Jorku i szansy pogłębienia edukacji w Japonii. Ona – dziewczyna wysłana przez rodziców z miasteczka Nemuro, we wschodniej części Hokkaido, po maturę w stolicy wyspy.
Rodzina nie zrozumiała
Leonard Francois i Tamaki Osaka z trudem ukrywali związek (w prawie 2-milionowym Sapporo mieszkało na stałe może kilku ludzi o ciemnym kolorze skóry), ale gdy przyszedł czas, że ojciec dziewczyny zaczął wspominać o aranżacji tradycyjnego japońskiego małżeństwa, trzeba było powiedzieć prawdę. Zrozumienia w rodzinie nie było i młodzi wyjechali do Osaki, znaleźli pracę, zaczęli nowe życie.
Córki urodziły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta