Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy wolność znaczy tak mało

19 lutego 2019 | Rzecz o prawie | Adam Bodnar

W obronie praw: Internacja jest nadużywana.

Pan Feliks – 11 lat za groźby wobec sąsiadów. Pan Lucjan – 10 lat za kradzież roweru. Pan Stanisław – 8 lat za kradzież kilku paczek kawy.

Gdyby takie wyroki pozbawienia wolności zapadły w ich procesach, z pewnością uznalibyśmy je za rażąco surowe, wręcz niesprawiedliwe. A te osoby były faktycznie pozbawione wolności w zakładach psychiatrycznych – wysłane tam bez dogłębnego zbadania sprawy, bez ich wysłuchania.

Te trzy przypadki wydają się wierzchołkiem góry lodowej. Rzecznik praw obywatelskich podejmuje, nagłaśniane także w mediach, sprawy osób, które weszły w konflikt z prawem, a są dotknięte niepełnosprawnością umysłową albo chorują psychicznie.

Bezterminowe odosobnienie

W takich sytuacjach prokuratura może skierować do sądu wniosek o tzw. środek zabezpieczający – umieszczenie w zakładzie psychiatrycznym. Jeśli sąd się zgadza, uznaje taką osobę za niepoczytalną i umarza postępowanie karne. Aby nie popełniła swego czynu ponownie, decyduje o jej internacji w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11285

Wydanie: 11285

Spis treści
Zamów abonament