Matczyna solidarność
Nie możemy odwracać wzroku od problemów kobiet, które wychowały kilkoro dzieci, a dziś żyją na granicy ubóstwa. Polityka rodzinna musi się opierać na ideałach społecznej solidarności – przekonuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Rodzina jest najważniejszą i najtrwalszą wartością dla naszego społeczeństwa, a sprawy związane z życiem osobistym i rodzinnym wyznaczają podstawowy kierunek dążeń Polaków. Cele związane z rodziną – zdrowie, szczęście, wzajemna pomoc czy godne życie – niezmiennie od kilku dekad stanowią najważniejszy element w systemie wartości polskiego społeczeństwa. Rodzina wypełnia treścią codzienne życie zdecydowanej większości z nas, a od jej pomyślności zależy los całego państwa.
Polityka wobec rodziny – co wydaje się być oczywiste – musi być zanurzona w wartościach jej bliskich – traktować ognisko domowe podmiotowo, godnie, z poszanowaniem autonomii. Polityka rodzinna powinna być budowana w oparciu o ideały społecznej solidarności, po to, by z jej owoców korzystała cała wspólnota.
Zwielokrotniony trud
Tak definiujemy politykę rodzinną i w tym nurcie zaprojektowany został program Mama 4+. To kolejny element wśród prorodzinnych rozwiązań zaproponowany przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Pokazujemy, że państwo dostrzega rodziny wielodzietne, zwielokrotniony trud i wyrzeczenia, które nierzadko ponieśli rodzice wychowujący więcej dzieci.
Nowymi przepisami chcemy docenić osoby, które, skupiając się na opiece nad kilkorgiem dzieci, zrezygnowały z pracy zarobkowej, a dziś żyją na granicy ubóstwa, nie mając prawa do świadczeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta