Współczucie to opłacalny gest
Walka z mową nienawiści: Współczesna polityka
Odrażający mord dokonany na prezydencie Gdańska wywołał reakcje, które mówią wiele o współczesnej demokracji liberalnej. Opozycja uczyniła z niego zbrodnię będącą wynikiem „polityki nienawiści" i „mowy nienawiści obecnego rządu i mediów publicznych, rodzaj mordu założycielskiego Partii Wielkiej Zemsty". Definiowano go też jako mord polityczny porównany do mordu na prezydencie Narutowiczu w 1921 r.
Narracja ta została podjęta przez liberalne media na zachodzie podkreślające konflikt między ideałem liberalno-demokratycznym, którym nagle stał się zamordowany prezydent, a szaleństwem nacjonalizmu i populizmu, z którym walczył. Niezawodny w takich sytuacjach Parlament Europejski urządził spektakl potępienia „mowy nienawiści" w imię „wartości europejskich", z politykami odgrywającymi „wzburzenie moralne" niewiele kosztujące, a pomagające w podniesieniu poczucia swojej moralnej wyższości.
Kto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta