Pozorna powszechność nie gwarantuje sukcesu
Łukasz Kuczkowski, radca prawny, partner w kancelarii Raczkowski Paruch
1 lipca 2019 r. pierwsi przedsiębiorcy zostaną objęci obowiązkiem tworzenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK). W pierwszej kolejności dotyczyć to będzie podmiotów zatrudniających co najmniej 250 osób. W kolejnych, półrocznych okresach, obowiązek tworzenia PPK obejmie coraz to mniejszych przedsiębiorców. Docelowo, poza nielicznymi wyjątkami, programy powinny funkcjonować u wszystkich polskich (i niektórych zagranicznych) przedsiębiorców. W ten sposób ustawodawca realizuję przesłankę powszechności PPK, przynajmniej po stronie podmiotów zatrudniających.
To, czy PPK okażą się sukcesem, okaże się najwcześniej za 10 lat. Warto jednak ocenić szanse tego sukcesu, bazując na samej konstrukcji PPK i tego, co wokół programu się dzieje.
Kwestia braku zaufania
Trudno, szczególnie z punktu widzenia osób zatrudnionych, nie porównywać PPK do ... OFE. Mając na względzie cel obu „programów", jest on zbieżny. Każdy z nich miał bowiem lub ma zapewnić dodatkowe środki na emeryturę. Jaki zatem wpływ będzie miało OFE na sukces PPE? Taki, że demontaż systemu OFE podważył zaufanie Polaków do państwa w zakresie zabezpieczenia emerytalnego jako takiego.
Oczywiście z prawnego punktu widzenia trudno postawić znak równości między OFE a PPK. Inna jest struktura własności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta