Belgia: wyższe płace, krótszy czas pracy
DELEGOWANIE | Wysokość minimalnej płacy w Belgii zależy od sektora działalności, w której zatrudnieni świadczą pracę. Trzeba im płacić co najmniej tyle, stosując jednocześnie 38-godzinny tydzień pracy. Pierre-Yves MATERNE, Katarzyna Gospodarowicz
Belgia, 11-milionowy kraj, przeżywa obecnie silny przyrost liczy pracowników delegowanych. Aktualnie jest tam zarejestrowanych ponad 200 000 delegowanych, przy czym aż połowa w sektorze budowalnym. Dla porównania w 2010 r. było ich aż 50 proc. mniej.
Polacy wysyłani do pracy w Belgii stanowią przeważnie od 10 do 20 proc. tej grupy zatrudnionych. Z tego względu przed podjęciem decyzji o delegowaniu warto zapoznać się z zasadami dotyczącymi pracy w tym kraju.
Korzystniejsze warunki
Pracodawca delegujący do Belgii ma obowiązek przestrzegać warunków zatrudnienia obowiązujących w tym kraju na podstawie ustaw, Dekretów Królewskich czy układów zbiorowych w zakresie prawa karnego, których celem jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy zatrudnionym. Przepisy te regulują m.in.:
- czas pracy (normy czasu pracy, okresy odpoczynku),
- dni ustawowo wolne od pracy,
- tymczasowe zatrudnianie pracowników,
- bezpieczeństwo w miejscu pracy,
- ochronę wynagrodzenia (czas, sposób i miejsce płatności, dozwolone potrącenia),
- warunki wynagrodzenia,
- inne warunki pracy i zatrudnienia określone przez powszechnie obowiązujący sektorowy układ zbiorowy.
Belgijskie regulacje mają przy tym zastosowanie wyłącznie wtedy, gdy są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta