Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prześladowca zapłaci za nękanie

21 lutego 2019 | Kadry i Płace | Filip Firut

Aby pracodawca mógł skutecznie dochodzić od mobbera tego, co musiał zapłacić ofierze dręczenia, musi wykazać, że aktywnie przeciwdziałał takim zjawiskom.

Mobbing to specyficzne zjawisko w środowisku pracy. Ważne jest, by odróżniać go od innych niewłaściwych zachowań wobec pracownika. Czym innym jest naruszenie dóbr osobistych pracownika, nierówne traktowanie w zatrudnieniu, dyskryminacja czy wreszcie molestowanie.

Długo i uporczywie

Można powiedzieć, że mobbing to najbardziej wyrafinowana forma patologicznego zachowania względem pracownika. Polega ono na jego długotrwałym i uporczywym nękaniu lub zastraszaniu. Skutkiem takiego zachowania jest wywołanie u pracownika zaniżonej oceny przydatności zawodowej. Dodatkowo zachowanie mobbera ma na celu poniżenie lub ośmieszenie ofiary, a nawet izolowanie jej z zespołu współpracowników.

Najważniejsze z tej definicji są dwa elementy. Po pierwsze mobbing to działanie rozciągnięte w czasie. Jednorazowa sytuacja, w wyniku której zostaną naruszone dobra osobiste pracownika, nie powinna być oceniana w kontekście mobbingu. Po drugie, zachowanie mobbera musi wywołać u pracownika określony stan emocjonalny. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że u osoby mobbowanej spada poczucie własnej wartości. Nierzadko dochodzi też do rozstroju zdrowia, co powinien potwierdzić lekarz w orzeczeniu.

Wysoki koszt

Mobbing to zjawisko naganne i wysoce niepożądane w zakładach pracy. Czy niesie ono ze sobą jakiekolwiek koszty dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11287

Wydanie: 11287

Spis treści

Reklama

Zamów abonament