Trzeba zawrzeć dwie umowy
Paulina Zawadzka-Filipczyk, radca prawny, prawnik w kancelarii Raczkowski Paruch
Aby założyć pracowniczy plan kapitałowy (PPK), podmiot zatrudniający będzie musiał zawrzeć dwie umowy z instytucją finansową zarządzającą środkami zgromadzonymi w PPK. To oczywiście spore uproszczenie. Taką instytucję trzeba bowiem najpierw wybrać w określonym trybie, oceniając uprzednio oferowane przez nią warunki zarządzania środkami gromadzonymi w PPK, treść tych umów wynegocjować, a następnie ustalić listę uczestników programu.
Może się wydawać, że termin wprowadzenia PPK – także w przypadku największych firm, które jako pierwsze będą zobowiązane założyć i prowadzić takie programy – jest dość odległy. Biorąc jednak pod uwagę złożoność procedury zakładania PPK, a także zasięg tego przedsięwzięcia, okazuje się, że cztery miesiące to nie tak wiele.
Co więcej, istnieje spore ryzyko, że na etapach wymagających bezpośredniej współpracy z instytucjami finansowymi, w szczególności w ostatnich miesiącach poprzedzających obowiązek założenia PPK, powstanie tzw. wąskie gardło. Szacuje się bowiem, że instytucji, które spełnią wymogi ustawowe niezbędne, aby móc zarządzać PPK, będzie ok. 40. Przedsiębiorstw zobowiązanych utworzyć PPK w pierwszym terminie jest natomiast kilka tysięcy. Trzeba jednocześnie pamiętać, że naruszenie terminów na założenie PPK będzie zagrożone odpowiedzialnością karną.
Chcąc zatem zapewnić sobie komfort prowadzenia odpowiedzialnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta