Można oszczędzać nie dłużej niż do 70. roku życia
Paulina Zawadzka-Filipczyk
Z punktu widzenia potencjalnych uczestników udział w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) jest całkowicie dobrowolny. Oszczędzanie w ramach tego programu wymaga zatem woli osoby zatrudnionej.
W przeciwieństwie jednak do dotychczas funkcjonujących pracowniczych programów emerytalnych (PPE) ustawodawca przyjął w PPK nieco odmienny mechanizm samego zapisu do programu. O ile bowiem w ramach PPE pracownik, który chce w nim uczestniczyć, musi złożyć stosowną deklarację, o tyle w PPK działanie (albo jego brak) w tym zakresie jest uzależnione od... wieku osoby zatrudnionej.
Umowa w imieniu uczestnika
Uczestnictwo danej osoby w PPK wymaga zawarcia w jej imieniu i na jej rzecz umowy o prowadzenie PPK. Podpisuje ją podmiot zatrudniający z tą samą instytucją finansową, z którą wcześniej zawarł umowę o zarządzanie PPK. Z momentem zawarcia w imieniu i na rzecz danej osoby umowy o prowadzenie PPK staje się ona formalnie uczestnikiem PPK, co zapoczątkowuje proces gromadzenia oszczędności w ramach programu.
Co istotne, przepisy ustawy o pracowniczych planach kapitałowych nie wymagają zawierania odrębnej umowy z każdym uczestnikiem PPK. Podmiot zatrudniający zawiera jedną umowę o prowadzenie PPK. Swoistym potwierdzeniem przystąpienia do programu będzie zaś uwzględnienie danej osoby na liście uczestników PPK stanowiącej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta