Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypowiedzenie w domu, ale płatne

21 lutego 2019 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk

W okresie wypowiedzenia szef może zwolnić pracownika ze świadczenia pracy czy zmusić do wybrania urlopu w narzuconym terminie. Nie może jednak pozbawić go żadnych świadczeń tylko z racji zbliżającego się rozstania.

Bez świadczenia pracy

- Wypowiedzieliśmy umowę pracownikowi. Okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące. Szef chce, żeby podwładny skończył ważny projekt, na co potrzeba miesiąca, a później nie przychodził już do firmy. Tymczasem pracownik znalazł nowe zatrudnienie, złożył oświadczenie, że w ogóle nie chce pracować w okresie wypowiedzenia. Czy jest ono skuteczne?

Nie.

Przez wiele lat toczyły się spory dotyczące tego, czy pracodawca może w sposób zgodny z prawem zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Przeważał pogląd, że jest to możliwe, ale tylko za zgodą podwładnego. Obecnie pracodawca, który chce w krótkim terminie odsunąć zwolnionego już formalnie podwładnego od wykonywania obowiązków, ma ku temu wyraźną podstawę prawną. Od 22 lutego 2016 r., z mocy art. 362 kodeksu pracy, ma prawo jednostronnie zwolnić etatowca z obowiązku świadczenia pracy. Pracownik zachowuje wówczas prawo do wynagrodzenia.

Warto odnotować, że zignorowanie takiego oświadczenia przełożonego może się skończyć dla nadgorliwego pracownika bardzo źle. Sąd Najwyższy w wyroku z 17 maja 2017 r. (III PK 101/16) wyraził pogląd, że świadczenie pracy po złożeniu przez pracodawcę jednostronnego oświadczenia woli o zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy stanowi ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, dające podstawę do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11287

Wydanie: 11287

Spis treści

Reklama

Zamów abonament