Alternatywą może być pracowniczy program emerytalny
Magdalena Skwara
PPK nie muszą tworzyć podmioty zatrudniające, które w dacie objęcia ich ustawą o PPK będą prowadziły pracowniczy program emerytalny (PPE) oraz spełniały łącznie następujące warunki:
1)będą naliczać i odprowadzać składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5 proc. wynagrodzenia,
2)do PPE przystąpi co najmniej 25 proc. osób zatrudnionych w danym podmiocie.
W uzgodnieniu ze stroną pracowniczą
Utworzenie PPE wymaga współdziałania ze związkiem zawodowym albo – gdy w danej firmie nie ma związku – z reprezentacją pracowników wyłonioną w trybie przyjętym u pracodawcy. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie wyborów i wyłonienie co najmniej dwóch reprezentantów, których umocowanie do reprezentowania pracowników wygasa po 24 miesiącach od daty wyłonienia. Umocowanie to może wygasnąć wcześniej, gdy:
1)co najmniej połowa osób wchodzących w skład reprezentacji przestanie być zatrudniona w firmie (z tego względu rekomendowane byłoby wyłonienie nieparzystej liczby reprezentantów, co najmniej trzech),
2)powstanie związek zawodowy.
Udział związku zawodowego (reprezentacji pracowników) w tworzeniu PPE jest szerszy niż w przypadku zakładania PPK. Uzgadnia się z nimi nie tylko wybór instytucji, która będzie zarządzała środkami. Przed zawarciem umowy z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta