Criminal compliance w działalności przedsiębiorstwa
Nowa ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźba kary (dalej „nowa ustawa"), czeka na pierwsze czytanie w Sejmie. Jej uchwalenie może nastąpić w pierwszym kwartale tego roku. Projektodawca, wzorem innych państw europejskich, pragnie poprzez nowe przepisy zwiększyć efektywność zwalczania przestępczości gospodarczej, zapewniając pokrzywdzonym większą szansę naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem. Dawid Rasiński
Całokształt zaproponowanych zmian w przepisach rozpatrywany wraz z treścią uzasadnienia projektu pozwala postawić tezę, że nowa ustawa, w przeciwieństwie do obecnej regulacji, będzie powszechnie stosowana przez prokuraturę.
Jakie funkcje
Obok funkcji represyjnej, nowa ustawa ma realizować przede wszystkim funkcję prewencyjną. Surowe sankcje wynikające z nowelizacji (kara pieniężna od 30 tys. do nawet 60 mln zł oraz rozwiązanie podmiotu zbiorowego) mają być, w zamyśle projektodawcy, stosowane w przeważającej mierze do tych podmiotów, które nie wprowadziły u siebie stosownych rozwiązań organizacyjnych i proceduralnych w zakresie zarządzania ryzykiem i braku zgodności działalności przedsiębiorstwa z prawem. Ryzyko sankcji ma zobligować przedsiębiorców do wdrożenia u siebie systemu criminal compliance, którego celem jest zapewnienie funkcjonowania przedsiębiorstwa zgodnie z przepisami prawa karnego.
Wychodząc od generalnej charakterystyki, należy wskazać, że rolą systemu compliance jest w szczególności identyfikowanie, ocena, monitorowanie, raportowanie i doradztwo w zakresie ryzyka braku zgodności działalności przedsiębiorstwa z przepisami prawa, rekomendacjami organów nadzoru, regulacjami wewnętrznymi podmiotu oraz przyjętymi przez podmiot standardami postępowania. Zadaniem systemu compliance w przedsiębiorstwie jest wprowadzenie i utrzymanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta