Mitteleuropa par excellence
Pruski koncept polityczny zakładał dominację Cesarstwa Niemieckiego nad słowiańskim i bałtyckim sąsiedztwem, gospodarczą kolonizację i germanizację tych ziem.
Widziana wyłącznie z perspektywy belgijskich i francuskich okopów Wielka Wojna jawi się absurdalnie niezrozumiale. I rzeczywiście, trudno opisać sens piekła Verdun z czysto zachodniego punktu widzenia, bo mimo stałych modyfikacji planu von Schlieffena niemieckie cele we Francji pozostały aktualne do ostatnich dni wojny – jak najszybciej skończyć walki na froncie zachodnim, by zyskać wolne ręce na Wschodzie.
Nieskalkulowane przez Berlin wejście Brytyjczyków do wojny mocno zmieniło znaczenie wojny błyskawicznej, lecz fiasko nie anulowało niemieckich aspiracji na Wschodzie. Tylko z niewielką pomocą Lenina żart dziejów odwrócił kolejność spełniania niemieckich życzeń, dając im wszystko, czego chcieli, prócz zwycięstwa na froncie zachodnim.
Czym jest właściwie Europa Środkowa, nie wiadomo nawet geograficznie. Pojęcie pojawia się czasem w romantycznej wersji jako nostalgiczne wspomnienie mglistej, wielokulturowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta