Polska odegra bardzo ważną rolę w negocjacjach WPR
Doceniam, że Polska popierała utrzymanie silnego finansowania wspólnej polityki rolnej – mówi Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa. – Przyszły budżet obciążą jednak brexit, polityka bezpieczeństwa i migracji. aleksandra ptak-iglewska
Na jakim etapie są negocjacje w sprawie wspólnej polityki rolnej?
Komisja przedstawiła wnioski dotyczące WPR po 2020 r. już w czerwcu 2018 r. Od tego czasu Parlament Europejski i Rada pracują nad swoimi stanowiskami. Komisja Rolnictwa PE pod przewodnictwem posła Czesława Siekierskiego będzie w kwietniu głosować nad sprawozdaniem. Mamy nadzieję, że obie instytucje szybko ukończą prace, to pozwoli na rozpoczęcie negocjacji nad ostatecznym kompromisem.
Jakie będą największe zmiany w WPR?
Główną zmianą jest nowy model dostawy. To nasza odpowiedź na krytykę obciążeń administracyjnych i ograniczenie podejścia „jeden rozmiar dla wszystkich". Dzięki nowemu modelowi Polska i inne państwa skorzystają z większej elastyczności, będą mogły określić swoje potrzeby dotyczące rolnictwa i obszarów wiejskich. Każde państwo określi swoje cele i zadania, tak by osiągnąć wspólne cele na poziomie unijnym.
Jakie to cele?
Przewidzieliśmy dziewięć celów WPR, trzy cele gospodarcze, trzy środowiskowe i trzy – społeczne. Model ten daje państwom członkowskim szansę na wdrożenie WPR w sposób prostszy dla administracji i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta