Więcej ochrony dla podwykonawców
Zamawiający ma obowiązek zapłacić wynagrodzenie podwykonawcy, z którym to obowiązkiem związane jest roszczenie podwykonawcy o zapłatę wynagrodzenia.
Wyrokiem z 20 września 2018 r. Sąd Najwyższy rozstrzygnął istotne dla podmiotów publicznych jak i przedsiębiorców zagadnienie odpowiedzialności zamawiającego za zapłatę wynagrodzenia na rzecz podwykonawców w zakresie dostaw i usług biorących udział w realizacji zamówień publicznych na roboty budowlane.
Sąd Najwyższy orzekł, że art. 143c ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 roku – Prawo zamówień publicznych (dalej: p.z.p.) przyznaje podwykonawcy (dalszemu podwykonawcy) dostarczającemu towary lub usługi roszczenie w stosunku do zamawiającego o zapłatę wymagalnego wynagrodzenia w przypadku uchylenia się od obowiązku zapłaty odpowiednio przez wykonawcę, podwykonawcę lub dalszego podwykonawcę zamówienia na roboty budowlane. Tym samym rozstrzygnął na korzyść przedsiębiorców dotychczasowe wątpliwości i otworzył im drogę do dochodzenia przed sądem zapłaty od zamawiającego, gdy nie otrzymają oni wynagrodzenia od swojego kontrahenta.
Dotychczas w orzecznictwie sądów powszechnych oraz doktrynie istniały w tym zakresie rozbieżności. Z jednej strony sądy uwzględniały powództwa podwykonawców w zakresie dostaw lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta