Jakie kontrole wyrobów budowlanych
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | Producent odpowiada za to, żeby wyrób posiadał odpowiednią jakość – spełniał wymogi dotyczące jego właściwości użytkowych, które zadeklarowano w towarzyszącej produktowi dokumentacji.
Producenci wyrobów budowlanych mogą wprowadzać do obrotu swoje produkty jedynie po spełnieniu wymogów, które wynikają z Rozporządzenia CPR i ustawy o wyrobach budowlanych. O tym, jakie wyroby mają na polskim rynku status wyrobów budowlanych od 1 stycznia 2017 r. decyduje nie tylko wykaz norm zharmonizowanych, ale również Rozporządzenie w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych.
Organy kontroli rynku mają prawo weryfikować prawidłowość oznakowania oraz sposób sporządzenia dokumentacji, która takim wyrobom towarzyszy. Przebieg kontroli i rozstrzygnięcie, które zapada w postępowaniu pokontrolnym muszą być jednak zgodne z wymogami określonymi w przepisach.
W jednym z niedawno rozstrzygniętych postępowań odwoławczych wszczętych w związku z zażaleniem producenta wyrobów budowlanych na rozstrzygnięcie pokontrolne, główny inspektor nadzoru budowlanego stanął na stanowisku, że w postanowieniu wydanym przez WINB nieprawidłowości objęte obowiązkiem usunięcia powinny być precyzyjnie określone. Przedsiębiorca nie może domyślać się przyczyn, dla jakich jego wyrób jest nieprawidłowy z ogólno sformułowanej treści uzasadnienia. W przeciwnym razie dochodzi do naruszenia art. 7 i 77 kodeksu postępowania administracyjnego, a więc wydane rozstrzygnięcie jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta