Wyzwania dla przemysłu przyszłości
Europa potrzebuje nowej strategii rozwoju przemysłu, opartej na swoich dotychczasowych bogatych dokonaniach. Ma to pozwolić na utrzymanie jej tradycyjnej pozycji konkurencyjnej na globalnych rynkach – uważają eksperci.
O roli przemysłu na Starym Kontynencie, modnym haśle reindustrializacji oraz nieuchronnej cyfryzacji i drodze w kierunku Przemysłu 4.0 rozmawiali uczestnicy debaty „Przemysł w Europie" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Zdaniem Marka Niedużaka, wiceministra przedsiębiorczości i technologii, hasło „reindustrializacja" jest mylące. Może być trafne w stosunku do krajów, które przeszły dezindustrializację. Jako przykład podał Anglię. Jednak, jak podkreślił, Polska ma bardzo duży udział przemysłu w gospodarce. – Zatem u nas na reindustrializację trzeba patrzeć bardziej jako na transformację przemysłu, który istnieje – podkreślił wiceminister.
Z takim podejściem, i to w odniesieniu do całej Europy, zgodził się Aron Gereben, ekonomista w Europejskim Banku Inwestycyjnym (EBI), podkreślając, że reindustrializacja może u niektórych budzić nostalgię za starym myśleniem o przemyśle, do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta