USA: krok do blokady rurociągu
Senatorzy przedstawili projekt ustawy nakładającej kary na budujących Nord Stream 2. Naciskała na to Polska.
Wśród sygnatariuszy projektu znaleźli się kandydat republikanów w wyborach prezydenckich i senator z Teksasu Ted Cruz, a także demokratyczna senator z New Hampshire Jeanne Shaheen.
– Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Europy i bezpieczeństwu narodowemu Ameryki. USA po prostu nie mogą pozwolić, aby Rosja dyktowała przyszłość energetyczną Europy – uznał Cruz.
Wsparcie projektu przez obie partie właściwie przesądza o jego przyjęciu. O ile Senat kontrolują dziś republikanie, o tyle Izbę Reprezentantów demokraci. Ale i bez tego wiadomo, że w Waszyngtonie sprzeciw wobec Nord Stream 2 jest powszechny: w listopadzie izba niższa parlamentu przyjęła uchwałę, która uznaje inwestycje za „drastyczny krok wstecz dla polityki energetycznej Unii i amerykańskich interesów".
Pewien udział w inicjatywie Cruza i Shaheen ma Polska.
– Przekonywanie Amerykanów do działania było naszym priorytetem. Do tej pory podzielali nasze stanowisko w sprawie gazociągu, ale kończyło się na deklaracjach. To się zmieniło – mówią „Rzeczpospolitej" polskie źródła dyplomatyczne.
Projekt uchwały wprowadza kary na firmy kładące rurociąg na dnie Bałtyku, ich statki oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta