Trybunał bankom nie zaszkodzi?
Według PKO BP opinia rzecznika TSUE nie zwiększa ryzyka prawnego w sprawach z frankowiczami. Trzeba jeszcze poczekać na polskie sądy.
Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał sprzyjające klientom orzeczenie. Nie należy się jednak spodziewać gwałtownej zmiany wyroków na korzyść klientów.
Decyzja prokliencka
– Analizujemy opinię. W tej chwili uważamy, że nie wpływa ona na ocenę ryzyka prawnego w sprawach sądowych prowadzonych z inicjatywy naszych klientów frankowych, których jest 1030. Uważamy, że ocena ryzyka prawnego będzie zależeć od tego, w jaki sposób opinia będzie stosowana przez polskie sądy – mówi Rafał Kozłowski, wiceprezes PKO Banku Polskiego.
Zwraca uwagę, że PKO BP udzielał głównie kredytów denominowanych w walutach obcych, a opinia rzecznika dotyczy kredytów indeksowanych do waluty, czyli wyrażonych w złotych, których wartość spłaty ustalana była w ramach klauzuli indeksacyjnej. W PKO BP tych pierwszych jest ok. 90 proc., pozostała część to efekt przejęcia Nordei. W całym sektorze również większość stanowią te denominowane.
Zdaniem Andrzeja Powierży, analityka DM Citi Handlowego, niebezpieczna dla sektora spirala może polegać na tym, że zwiększa się nagłośnienie sprawy frankowej. – Wprawdzie orzeczenie rzecznika TSUE jest prokonsumenckie, ale nie zmienia istotnie obrazu gry. Nie spowoduje, że po orzeczeniu Trybunału sprawy kredytów frankowych w Polsce będą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta