Skazany za przestępstwo seksualne nie może być kolonijnym opiekunem
Każda firma, która w jakimś zakresie zajmuje się dziećmi, musi zweryfikować kandydatów do pracy. Nie ma znaczenia, czy będzie on pracował na etacie, zleceniu czy jako wolontariusz.
Jakie kwalifikacje zawodowe powinny spełniać osoby pracujące z dziećmi? Co z uwarunkowaniami osobowościowymi i umiejętnościami społecznymi? Czy prawo daje w tym zakresie jakieś możliwości rodzicom, czy jedynie zatrudniający ma możliwość i obowiązek sprawdzania braku karalności szeroko rozumianej kadry opiekuńczo-wychowawczej pracującej z dziećmi i młodocianymi?
Każdy rodzić powinien sobie zadać to pytanie nie tylko posyłając dziecko do przedszkola czy do szkoły, ale również w sezonie zbliżających się wyjazdów letnich swoich pociech na kolonie, obozy sportowe, zieloną szkołę, pielgrzymki czy inne zorganizowane wyjazdy.
Podstawa: niekaralność
Obowiązek przedstawienia "czystej karty" w Krajowym Rejestrze Karnym (KRK) dotyczy wielu zawodów. Niemniej jednak w szczególny sposób dotyczy zawodów związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem lub opieką nad dziećmi, również w kontekście przestępstw na tle seksualnym, zgodnie z ustawą z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym zatrudniających (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 405 ze zm.).
Ustawa nie podaje szczegółowego katalogu zawodów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta