Połączenie Lotosu z Orlenem przyniesie korzyści całej gospodarce
Jeżeli mówimy o inwestycji w gospodarkę, o jej wzmocnieniu, o spółkach, które mają napędzać jej rozwój, nie możemy tego mówić w oderwaniu od pewnych zasad i synergii, które muszą nastąpić – przekonują władze płockiego koncernu.
Połączenie państwowych koncernów paliwowych było tematem jednego z paneli dyskusyjnych pt. „Wizja Rozwoju – Orlen Lotos" podczas drugiego forum poświęconego gospodarce, które odbyło się w Gdyni.
Zanim jednak rozpoczęła się debata, słowo wstępne wygłosił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Tłumaczył powody połączenia obu spółek, wskazał również na spodziewane korzyści.
Wzmocnienie gospodarki
– Jeżeli mówimy o pewnej inwestycji w polską gospodarkę, o jej wzmocnieniu w następnym etapie, czyli o spółkach, które mają napędzać jej rozwój, nie możemy tego mówić w oderwaniu od pewnych zasad i synergii, które muszą nastąpić – powiedział Daniel Obajtek. – Dlaczego nam jako Orlenowi tak bardzo zależy na przejęciu Lotosu? Jest kilka powodów.
– Po pierwsze, chodzi o wzmocnienie naszego narodowego czempiona. Ale patrzymy tu także na gospodarkę. Potrzebujemy w Polsce silnego gracza, który będzie mógł realizować duże inwestycje – wskazał prezes Orlenu. I dodał, że może z perspektywy naszej gospodarki obie firmy wydają się gigantami, ale z perspektywy gospodarki europejskiej tak nie jest. Na rynku produkcji paliw to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta