Pobór podatku u źródła
W określonych przepisami przypadkach, wypłacając należności na rzecz podmiotów zagranicznych, polski przedsiębiorca zobowiązany jest do obliczenia, pobrania oraz odprowadzenia do urzędu skarbowego tzw. podatku u źródła.
Pojęciem „podatek u źródła" (ang. withholding tax – WHT) określa się zryczałtowane podatki dochodowe (od osób fizycznych i prawnych), pobierane przez płatników w państwie źródła, czyli w państwie, w którym powstaje przychód (dochód).
W przypadku zakupu usług od kontrahentów zagranicznych (tzw. nierezydentów podatkowych), przedsiębiorca prowadzący działalność w Polsce musi liczyć się z koniecznością pobrania, jako płatnik, zryczałtowanego podatku dochodowego od uzyskanych – przez tych nierezydentów – przychodów na terytorium Polski, w przypadku zaistnienia warunków określonych przepisach ustawy o CIT (analogicznie w ustawie o PIT) – chyba że posiada ważny certyfikat rezydencji kontrahenta. Certyfikat rezydencji umożliwia zastosowanie zwolnienia z poboru podatku (lub stosowania korzystniejszych stawek) na podstawie właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, a także może być warunkiem do stosowania zwolnień z WHT przewidzianych w samej ustawie o CIT i jest dokumentem niezbędnym w procesie dokumentowania tych praw.
Obowiązek poboru podatku nie dotyczy jednak wszystkich transakcji – w przepisach ustaw o podatkach dochodowych enumeratywnie wymienione zostały kategorie przychodów, z wypłatą których wiąże się konieczność poboru podatku u źródła....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta