Sprawiedliwość zza krat
Długość tymczasowego aresztowania w świetle standardów europejskich.
Pomimo wątpliwości prawników, w tym rzecznika praw obywatelskich, Trybunał Konstytucyjny 10 lipca 2019 r., sygn. K 3/16 orzekł, że brak określenia w kodeksie postępowania karnego maksymalnego okresu tymczasowego aresztowania po skazującym wyroku sądu I instancji nie narusza konstytucji.
Czytaj także: Zdradzi ją nawet gest - Piotr Kosmaty o postulacie ujawniania instrukcji operacyjnych
Z uzasadnienia wyroku wynika, że nie można wyprowadzić bezpośrednio z ustawy zasadniczej zakazu długotrwałych aresztów. Takiej podstawy nie stanowi też art. 41 ust. 1 konstytucji, który określa, że każdemu zapewnia się nietykalność osobistą i wolność osobistą, a ich pozbawienie lub ograniczenie może nastąpić tylko na zasadach i w trybie określonym w ustawie. Innymi słowy, systemowym bezpiecznikiem jest to, że o tymczasowym aresztowaniu decyduje sąd i na bieżąco kontroluje jego zasadność.
Nie wdając się w merytoryczną ocenę orzeczenia (złożono trzy zdania odrębne), warto pochylić się nad problematyką stosowania izolacyjnego środka zapobiegawczego oraz poglądami ETPCz. Choć orzecznictwo strasburskie nie jest wiążące, to formułuje standardy o niewątpliwej doniosłości praktycznej.
Przesłanki i czas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta