Skąd biorą się sędziowie?
Fundacja Court Watch Polska opublikowała raport z badań nad procesem selekcji osób na wolne stanowiska sędziowskie.
Badanie „Skąd się biorą sędziowie?" przeprowadzone na przełomie 2017 i 2018 r. służyło wyjaśnieniu, dlaczego duża część sędziów nie miała zaufania do transparentności oraz obiektywizmu procedur wyboru i awansowania sędziów.
Najważniejsze wnioski
Po pierwsze – oddala się perspektywa realizacji w Polsce idei stanowiska sędziego jako „korony zawodów prawniczych".
Otóż poprzez przywrócenie instytucji asesora sądowego gros stanowisk orzeczniczych w sądach rejonowych zajęli niespełna 30-letni absolwenci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, z których większość trafiła na aplikację bezpośrednio po studiach.
W przypadku pozostałych konkursów na stanowiska sędziowskie w sądach rejonowych wciąż tylko na co dziesiąte stanowisko wybierany jest adwokat lub radca prawny.
Większość stanowisk obsadzana jest asystentami sędziów i referendarzami.
Przedstawiciele wolnych zawodów, którzy zgłaszali się w ostatnim roku częściej niż w poprzednich latach, osiągali sukces znacznie rzadziej – tylko co dziesiąty wygrywał konkurs – niż osoby zatrudnione w sektorze publicznym: referendarze, asystenci sędziów i prokuratorzy, spośród których co trzeci kandydat zostawał przedstawiony przez KRS do powołania.
Powoływani do wyższych szczebli sądownictwa powszechnego są nadal prawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta