Grunty w księgach
Grunty są specyficzną kategorią aktywów, ponieważ ze względu na swe przeznaczenie jednostka może zaliczyć je do środków trwałych, inwestycji lub towarów.
Grunty są częściami powierzchni ziemskiej, stanowiącymi odrębny przedmiot własności. Wchodzą one – obok budynków trwale związanych z gruntem oraz praw ich własności – w skład nieruchomości (art. 46 §1 i art. 50 k.c.). Na gruncie prawa bilansowego, w zależności od przeznaczenia w chwili zakupu, grunty mogą stanowić:
- środki trwałe (przy założeniu, że przewidywany okres ekonomicznej użyteczności gruntów przekracza rok, a one same są kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na własne potrzeby firmy; art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości; dalej: uor); nie podlegają one jednak amortyzacji bilansowej i podatkowej (art. 31 ust. 2 uor; art. 22c pkt 1 ustawy o PIT; art. 16c pkt 1 ustawy o CIT),
- inwestycje w nieruchomości (w przypadku, gdy grunt nie jest przeznaczony do użytkowania przez przedsiębiorcę, ale jest przez niego posiadany w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych w postaci przyrostu wartości lub innych pożytków, np. związanych z wynajmem lub dzierżawą nieruchomości gruntowych; art. 3 ust. 1 pkt 17 uor),
- towary (gdy grunty zostały nabyte w celu odprzedaży w stanie nieprzetworzonym, w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego; art. 3 ust. 1 pkt 19 w zw. z pkt 18 lit. a uor).
Przekształcenie użytkowania wieczystego
Gdy wieczyste użytkowanie nieruchomości zostało przekształcone w prawo własności,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta