Gdy L4 się nie należy
Skutki nieprawidłowego wykorzystywania przez sędziów zwolnień lekarskich.
Gdyby sędzia wykorzystywał zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem lub wykonywał w tym okresie pracę zarobkową, to straciłby prawo do wynagrodzenia za cały jego okres. Do kontrolowania wykorzystywania zwolnienia lekarskiego zgodnie z jego celem uprawniony jest prezes sądu oraz na jego wniosek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O tym mówi art. 94c § 1 i 2 ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych (usp).
Ponadto na wniosek prezesa sądu ZUS jest uprawniony do kontrolowania prawidłowości i zasadności udzielenia sędziom zwolnienia lekarskiego od pracy z powodu choroby. Oznacza to, że wskazane powyżej organy mają prawo zbadania zarówno prawidłowości korzystania ze zwolnienia lekarskiego, jak i oceny, czy zwolnienie to zostało prawidłowo i zasadnie udzielone sędziemu. Jak wynika z § 6 art. 94c usp do kontrolowania prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego, kontrolowania prawidłowości zwolnienia lekarskiego oraz zasad utraty prawa do wynagrodzenia stosuje się odpowiednio przepisy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2019 r., poz. 645) zwanej ustawą zasiłkową.
Chodzi tutaj zwłaszcza o art. 59 i 68 ww. ustawy oraz wydane na jej podstawie rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta