Kto zapłaci za tę rewolucję
Skarb Państwa będzie pobierał „prowizję" od przelewów.
Publikacja ustawy z 4 lipca 2019 r. o zmianie kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw nastąpiła 6 sierpnia. Część znowelizowanych przepisów wchodzi w życie już po 14 dniach. Czy doprowadzą do zakładanego przez projektodawców usprawnienia postępowania czy tylko odbiją się stronom procesu finansową czkawką, utrudniając dochodzenie roszczeń?
Nie wszystkie zmiany są złe. Wiele należy ocenić pozytywnie, m.in. rozszerzenie właściwości przemiennej sądu w sprawach ochrony dóbr osobistych naruszonych przy wykorzystaniu środków masowego przekazu oraz w sprawach o roszczenia wynikające z czynności bankowej umożliwiające prowadzenie tych spraw w miejscu zamieszkania lub siedziby powoda, możliwość doręczeń elektronicznych między profesjonalnymi pełnomocnikami, wprowadzenie instytucji posiedzenia przygotowawczego oraz sporządzania planu rozprawy, odstąpienie od obowiązku stosowania formularzy w postępowaniu procesowym, skrócenie okresów, po których sąd umorzy postępowanie zawieszone z przyczyn braku aktywności stron procesowych.
Premiowanie nieuczciwych
Niestety w wielu kwestiach ustawodawcy jakby zabrakło krytycznego spojrzenia. Chociaż decyzja o ograniczeniu możliwości podnoszenia zarzutu potrącenia, która choć w intencji ma zapobiegać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta