Ma być sprawnie i szybko
Sąd odmówi nadania wnioskowi klauzuli wykonalności, m.in. jeśli z okoliczności sprawy wynikać będzie oczywista sprzeczność wniosku z prawem.
Opublikowana 6 sierpnia 2019 r. ustawa z 4 lipca 2019 r. o zmianie kodeksu postępowania cywilnego i innych ustaw wprowadzi zasadnicze zmiany w procedurze cywilnej. Co do zasady, termin wejścia w życie nowelizacji wynosi trzy miesiące, jednak pierwsze zmiany zaczną obowiązywać już w ciągu 14 dni od dnia publikacji. Od 21 sierpnia 2019 r. uczestnicy obrotu prawnego, –zarówno będący stronami toczących się już postępowań, jak i ci, którzy dopiero rozważają ich wszczęcie bądź też zostaną pozwani – poddani będą nowym regulacjom prawnych.
Celem nowelizacji było usprawnienie postępowania cywilnego poprzez wprowadzenie rozwiązań i mechanizmów, które będą gwarantowały szybsze i skuteczniejsze dochodzenie praw jednostek przed sądami powszechnymi. Założenia i cele ustawodawcy nie budzą zdziwienia, ponieważ praktyka postępowania sądowego w przeważającym stopniu jest równoznaczna z długim, przewlekłym i żmudnym procesem. W konsekwencji prawomocne zakończenie toczącego się sporu przed sądem powszechnym, na podstawie obowiązujących przepisów, następuje co najmniej po kilku latach od jego rozpoczęcia. Przewlekłość postępowania oddziałuje na płynność finansową strony, gdy przedmiotem sporu są należności istotne dla sytuacji majątkowej podmiotu gospodarczego. Często równoznaczna jest ona ze złożeniem wniosku o upadłość, co kończy się utratą bytu prawnego strony.
W pierwszej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta