Jak rozliczyć wydatki związane z dowozem dzieci niepełnosprawnych
Wydatki ponoszone przez niepubliczne przedszkole na cele związane z dowozem dzieci niepełnosprawnych w wieku poniżej pięciu lat do tego przedszkola mogą zostać zakwalifikowane jako związane z kształceniem, wychowaniem i opieką, w tym kształceniem specjalnym i profilaktyką społeczną.
- Jesteśmy niepublicznym przedszkolem. Uczęszczają do niego również dzieci niepełnosprawne poniżej piątego roku życia, którym planujemy zapewnić dowóz a którym gmina tego nie zapewnia. Czy tego rodzaju wydatki (dotyczące głównie kosztów utrzymania samochodu przedszkola, paliwa) można rozliczyć w ramach dotacji z gminy?
Analiza pytania wymaga odniesienia się do regulacji dwóch aktów prawnych: ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych oraz ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe. Na wstępie warto przytoczyć treść art. 32 ust. 6 ustawy Prawo oświatowe, z którego wynika, że obowiązkiem gminy jest zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom pięcioletnim i sześcioletnim oraz dzieciom, objętym wychowaniem przedszkolnym na podstawie art. 31 ust. 2 (wyjątkowe wychowanie przedszkolne dla dzieci w wieku od 7 do 9 lat), bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego albo zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta