Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Studenci zmieniają nastawienie

20 sierpnia 2019 | Rzecz o prawie | Andrzej Bryk

Już nie bronią prawdy, traktując wszystkie wybory jako równoważne opinie, co czyni z edukacji sposób rozbijania pewników moralnych.

Dzisiejsze życie zachodnich uniwersytetów to obok edukacji emancypacyjna walka intelektualna i moralna, by ostatecznie przezwyciężyć wszelkie „opresje", których przyczyny leżą nie tyle w człowieku, ile we wspólnotach np. rodzinnych, religijnych czy narodowych. Czyli tych, w których działania nie wynikają z autorytetu, lecz z wyboru w domniemaniu „wyzwolonego", wolnego podmiotu moralnego, ku pełnej autonomii regulowanej liberalnymi prawami człowieka.

Dobro definiuje moda

Wspólnoty mogą być legitymizowane, o ile wynikają z równościowej negocjacji praw jednostkowych. Taka idea postępu ma na celu doskonalenie moralne społeczeństwa ku globalnej, sprawiedliwej ludzkości. Często jednak wykorzenia ona z najbardziej podstawowych, naturalnych potrzeb egzystencjalnych ludzi, wprowadzając chaos, walcząc nawet z biologią, jak np. ideologia gender. To istota idącego od Oświecenia nowoczesnego liberalnego postępu. Przemienia się on w program...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11436

Wydanie: 11436

Spis treści
Zamów abonament