Bezpłatne zakwaterowanie to korzyść dla pracownika
Już nie tylko skarbówka, ale także sądy twierdzą, że zapewnienie przez pracodawcę miejsca zamieszkania dla osoby oddelegowanej do pracy za granicą, skutkuje koniecznością opodatkowania tego świadczenia od nadwyżki ponad 500 zł miesięcznie.
- Spółka, która świadczy usługi montersko – spawalnicze na konstrukcjach stalowych, oddelegowała swoich pracowników do pracy w Niemczech. Oddelegowani pracownicy mają zapewnione zakwaterowanie podczas wykonywania pracy za granicą. Koszty tego zakwaterowania ponosi spółka. Czy zapewnienie bezpłatnego zakwaterowania pracownikowi oddelegowanemu do pracy za granicą skutkuje powstaniem u niego przychodu z nieodpłatnych świadczeń? - pyta czytelniczka.
Organy podatkowe uznają, że zapewnienie pracownikom bezpłatnego zakwaterowania w związku z oddelegowaniem do pracy za granicą stanowi dla nich przychód z nieodpłatnych świadczeń, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT. Przychód ten, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł, jest objęty zwolnieniem od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 19 i ust. 14 ustawy o PIT. Warunkiem jest jednak, aby:
- miejsce zamieszkania pracownika było położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy,
- pracownik nie korzystał z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 22 ust. 2 pkt 3 i 4 ustawy o PIT.
Organy mają wyrobiony pogląd
To jednolite stanowisko wynika m.in. z interpretacji indywidualnych dyrektora KIS z: 21 sierpnia 2018 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta