Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oświadczenie pozwoli zastosować preferencje w podatku u źródła

26 sierpnia 2019 | Podatki i księgowość | Konrad Medoliński

Po 1 stycznia 2020 r. stosowanie obniżonych stawek podatku u źródła, zwolnienia lub wyłączenia z opodatkowania od zagranicznych płatności powyżej 2 mln zł w roku podatkowym będzie możliwe pod warunkiem przesłania formularza WH-OSC.

Przepisy o poborze podatku u źródła, które zaczną obowiązywać od stycznia 2020 roku, przewidują, że jeżeli płatności na rzecz jednego odbiorcy będącego osobą prawną z określonych tytułów (m.in. odsetki, dywidendy i należności licencyjne) przekroczą 2 mln zł w ciągu roku podatkowego płatnika, to płatnik ten powinien pobrać podatek u źródła od takiej płatności według stawki ustawowej (zwykle 19 proc. lub 20 proc.).

Ustawodawca przewidział jednak możliwość stosowania obniżonych stawek podatku u źródła wynikających z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania czy nawet zwolnienia lub wyłączenia z opodatkowania. Jednym ze sposobów skorzystania z preferencji będzie złożenie oświadczenia przez płatnika na urzędowym formularzu (WH-OSC).

Oświadczenie WH-OSC trzeba będzie składać:

∑ od 1 stycznia 2020 roku,

∑ w formie elektronicznej,

∑ do właściwego urzędu skarbowego,

∑ przed dokonaniem płatności podlegającej opodatkowaniu podatkiem u źródła lub najpóźniej w dniu płatności, a w sytuacjach opisanych poniżej – również po dokonaniu płatności.

Kto podpisuje

Oświadczenie składa kierownik danej jednostki, co w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, zgodnie z  przepisami ustawy o rachunkowości oznacza, że wymagany...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11441

Wydanie: 11441

Spis treści
Zamów abonament