Pierwszy rok bez budżetowej dziury
Zrównoważenie finansów państwa w 2020 r. jest możliwe – uważają eksperci. Choć będzie wymagało wysiłku, w tym wyższych podatków i składek. Anna Cieślak-Wróblewska
Ministerstwo Finansów kończy prace na projektem budżetu na przyszły rok, w najbliższy wtorek dokumentem ma się już zająć Rada Ministrów. Z informacji „Rzeczpospolitej" wynika, że będzie to szczególnie ciekawy dokument, bo mimo realizacji kosztownych obietnic wyborczych w ramach „piątki Kaczyńskiego" dochody mają w pełni równoważyć wydatki. Po raz pierwszy od ok. 30 lat budżet państwa ma nie być na minusie.
Dotychczas wszystkie budżety opierały się na deficycie, zarówno jeśli chodzi o projekt, jak i wykonanie. Przykładowo, w ubiegłym roku zakładano dziurę na ponad 41 mld zł (a skończyło się na 10,8 mld zł), a w 2013 r. – prawie 52 mld zł (skończyło się na 42 mld zł).
Trudne zadanie
–...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta