Usługi subsydiarne korzystają ze zwolnienia strefowego
Stworzenie systemu produkcyjnego, który w całości byłby usytuowany na terenie SSE, jest trudne, ponieważ częstą praktyką jest zlecanie pewnych prac na zewnątrz. Dopóki mają one charakter pomocniczy, a proces główny ma miejsce w strefie, nie ma podstaw, aby dany podmiot pozbawić uprawnień do zwolnienia.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 czerwca 2019 r. (II FSK 2016/17).
Spółka prowadząca działalność w specjalnej strefie ekonomicznej na podstawie zezwolenia ma zamiar zlecać wykonanie usług, będących częścią etapu produkcji wytwarzanych przez nią wyrobów, podwykonawcom spoza SSE. Zlecane czynności nie stanowią najważniejszego etapu produkcji i mają charakter pomocniczy. Najistotniejsze działania produkcyjne i sprzedażowe będą prowadzone na terenie SSE. Konieczność korzystania z usług podwykonawców jest przedstawiona w biznesplanie złożonym w postępowaniu o wydanie zezwolenia.
We wniosku o interpretację spółka spytała czy wydatki związane z wykonaniem usług przez podwykonawców spoza SSE są koszt em uzyskania przychodu dla działalności strefowej prowadzonej na podstawie zezwolenia i czy przychód związany ze sprzedażą wyrobów końcowych będzie w całości zwolniony z CIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT.
Zdaniem spółki, na pytania te należy odpowiedzieć twierdząco. Z takim stanowiskiem nie zgodził się dyrektor IS w Katowicach, który wskazał, że opisany proces produkcyjny może być traktowany jako działalność prowadzona w SSE, a tym samym korzystać ze zwolnienia, jeżeli jest wykonywany przez podmiot,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta