Samego goodwill sprzedać nie można
W przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, od tzw. wartości firmy nie płaci się podatku od czynności cywilnoprawnych.
Na sprzedaży firmy, zwłaszcza dobrze prosperującej i z dobrą renomą można sporo zarobić. Schody zaczynają się, gdy na takiej operacji dobrze zarobić chce też fiskus. I upiera się, że w przypadku takiej transakcji podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) powinien być pobrany także od tzw. goodwill, czyli wartości firmy. Na szczęście jego profiskalne zapędy studzi orzecznictwo sądów administracyjnych, zwłaszcza Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przykładem może być wyrok z 8 października 2019 r., w którym NSA nie zgodził się na osobne opodatkowania goodwill (II FSK 3272/17, prawomocny).
Nabycie przedsiębiorstwa
Kanwą sporu była interpretacja podatkowa. We wniosku spółka wyjaśniła, że w ramach wykonywania działalności gospodarczej nabyła zorganizowane przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55¹ kodeksu cywilnego. Transakcja została potwierdzona aktem notarialnym i notariusz pobrał należny PCC. Firma zauważyła, że wyniku nabycia powstała wartość firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 ustawy o CIT, jako nadwyżka ceny zakupu nad wartością rynkową składników majątku wchodzących w skład kupionego przedsiębiorstwa. W związku z tym podatniczka zapytała czy od nabycia przedsiębiorstwa notariusz zasadnie pobrał PCC....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta