Jak stworzyć z Polski krainę i zieloną, i nowoczesną
Ekologia, smart city, startupy – Lubuski Kongres Gospodarczy to głos samorządu w tematach ważnych dla rozwoju kraju.
Jednym z głównych punktów Lubuskiego Kongresu Gospodarczego była dyskusja o środowisku i ekologicznych wyzwaniach, jakie stoją przed biznesem oraz administracją publiczną. Nim jednak paneliści pochylili się nad tym tematem, na scenie wystąpił profesor Leszek Balcerowicz. Ekonomista podsumował bieżącą sytuację gospodarczą Polski oraz przedstawił swoje prognozy na przyszłość.
Podkreślał, że obecne dobre wskaźniki ekonomiczne nie świadczą o skuteczności rządzących, ale są efektem sprzyjającej koniunktury w innych krajach UE. Wskazał, że polska gospodarka w latach 2016–2019 rzeczywiście przyspieszyła i dla wielu ludzi jest to sygnałem, że wszystko jest w porządku. – Ale wiemy, że jedną z większych manipulacji jest traktowanie bieżących danych jako gwarancji, że w przyszłości też będzie dobrze. To mi przypomina Gierka. Bonanza, a co potem – to już nieważne. To również przypomina Grecję, której rządy drastycznie zwiększały wydatki, aż doszło do załamania – mówił prof. Balcerowicz i przekonywał, że dobry czas dla polskiej gospodarki się kończy, gdyż postępująca centralizacja państwa oraz upolitycznienie kolejnych sfer życia publicznego na długą metę zawsze okazują się hamulcem rozwoju. – Wszystkie kraje, który miały ustrój polegający na centralizacji władzy, płaciły cenę pod postacią zatrzymania rozwoju. Nie ma żadnego wyjątku – przestrzegał prof. Balcerowicz....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta