Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć eksport towarów w transakcjach łańcuchowych

14 października 2019 | Podatki i księgowość | Krzysztof Flis Emilia Wolnowska
źródło: Rzeczpospolita

Uznanie danej dostawy w łańcuchu za ruchomą nie oznacza automatycznie, 
że zastosowanie znajdzie stawka zero proc. VAT. Eksporter musi jeszcze posiadać dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza UE. Emilia Wolnowska 
Krzysztof Flis

 

Z tzw. transakcją łańcuchową mamy do czynienia w przypadku, gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru, podczas, gdy jest on transportowany bezpośrednio od pierwszego sprzedawcy do ostatniego nabywcy.

1. Przepisy o VAT

W przypadku międzynarodowych transakcji łańcuchowych, niezależnie od liczby podmiotów uczestniczących w łańcuchu dostaw, tylko jedna transakcja może zostać uznana za ruchomą, a tym samym za eksport towarów, jeśli towary transportowane są poza terytorium Unii Europejskiej. W takich transakcjach istnieje tylko jeden przepływ towarów od pierwszego do ostatniego podmiotu w łańcuchu, zatem transport można przypisać tylko do jednej transakcji. W rezultacie tylko jedna transakcja, czyli tzw. transakcja ruchoma, może podlegać zerowej stawce VAT przewidzianej dla eksportu towarów. Pozostałe transakcje są uważane za lokalne w kraju rozpoczęcia transportu albo w kraju przeznaczenia. Transakcje poprzedzające dostawę ruchomą są traktowane jako transakcje lokalne opodatkowane w Polsce, natomiast transakcje będące następstwem dostawy ruchomej są traktowane jako transakcje lokalne w kraju zakończenia transportu.

Komu przyporządkować transport

W przypadku transakcji łańcuchowej o charakterze międzynarodowym istotną kwestią jest ustalenie, której dostawie należy przyporządkować transport...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11483

Wydanie: 11483

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament