Wynagrodzenie dla podwykonawcy jest kosztem spółki
Wydatki na pakiety medyczne i karty multisport dla współpracowników są elementem wynagrodzenia tych osób, mają związek z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością gospodarczą, a ich celem jest zwiększenie uzyskiwanych przez niego przychodów. Krzysztof Wiesław Żukowski
∑ Spółka z o.o. zajmuje się usługami budowlanymi. W ramach działalności gospodarczej nawiązuje współpracę z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą wpisanymi do CEIDG. Spółka wypłaca swoim podwykonawcom wynagrodzenia za wykonane usługi raz w miesiącu, a niekiedy dwa razy w miesiącu na podstawie wystawionych przez nich faktur. Spółka częściowo opłaca (dofinansowuje) ze środków firmowych prywatne pakiety medyczne oraz karty multisport dla podwykonawców. Czy wydatki na pakiety medyczne i karty multisport dla podwykonawców można ująć w kosztach? W którym momencie spółka powinna zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wynagrodzenia wypłacone podwykonawcom? – pyta czytelnik.
Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
Organy skarbowe nie sprzeciwiają się zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń wypłacanych podwykonawcom z tytułu wykonywanych przez nich usług.
Z art. 15 ust. 4 ustawy o CIT wynika, że koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta