Finansowanie z funduszy pod lupą
Cała sztuka polega na trafieniu pod skrzydła dobrego inwestora – takiego, który nie jest tylko źródłem finansowania i rosnącej presji na wynik. Jak pozyskać kapitał i nie sprzedać się tanio?
Ze względu na ograniczone zasoby kapitałowe inwestorów lokalnych oraz brak zachęt podatkowych związanych z inwestowaniem w startupy kapitału prywatnego w Polsce wciąż jest za mało.
– W związku z tym rolę pierwszego dostawcy środków często bierze na siebie państwo, oferując różnego rodzaju programy wsparcia czy też granty – mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes zarządu PFR Ventures. Dodaje, że znacznie lepiej wygląda dostępność środków VC. Od początku 2019 r. fundusze zainwestowały ponad 1 mld zł. To właśnie w funduszach VC polskie startupy pokładają największe nadzieje. Aż 42 proc. chce z tego źródła pozyskiwać kapitał. Pytanie, czy wiedzą, jakie plusy i minusy się z tym wiążą.
Nie tylko kapitał
– Każdy inwestor: VC, anioł biznesu lub inwestor branżowy, zażąda w zamian za pieniądze na rozwój udziałów w firmie. Doświadczeni inwestorzy, których na polskim rynku jest coraz więcej, rozumieją, że przejęcie zbyt dużej ilości udziałów na początkowym etapie rozwoju spółki zwiększy szansę na jej upadłość w niedalekiej przyszłości – mówi Maciej Kołtoński, dyrektor ds. komunikacji i strategii z Fundacji Startup Poland.
Warto, aby współpraca z funduszem opierała się na formule smart money, tj. żeby wartość dodana wychodziła poza ramy inwestycji kapitałowej.
–...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta