Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ciche koleje

14 października 2019 | LTS | Robert Przybylski
autor zdjęcia: Robert Przybylski
źródło: Rzeczpospolita

Transport | Najlepsze są ciche metody ograniczania konkurencji. Świetnie nadaje się do tego dyrektywa o cichych hamulcach, którą Niemcy wykorzystują do blokowania polskiego przewoźnika.

 

Największym rynkiem kolejowym w Europie są Niemcy, z przewozami 116,2 mld tkm w 2017 roku. Na drugim miejscu znajduje się Polska z wynikiem 50,7 mld tkm. W Niemczech głównym przewoźnikiem kolejowym jest DB Cargo, które w 2017 roku miało 67,6 proc. niemieckiego rynku kolejowych przewozów ładunków. W tym samym roku PKP Cargo zdobyło 51,4 proc. polskiego rynku.

Obaj narodowi przewoźnicy tracą udziały: w 2012 roku DB Cargo miało w Niemczech 78,5 proc., zaś PKP Cargo przeszło 60 proc. Jednak niemiecki przewoźnik znacznie lepiej radzi sobie na rynkach międzynarodowych. DB Cargo wywalczyło w Polsce 5,4 proc. udziałów w 2018 r. i 5,3 proc. rok wcześniej, gdy rola PKP Cargo w Niemczech jest marginalna i może taka pozostać.

Cztery lata przed czasem

Powodem jest niemiecka regulacja dotycząca cichych wagonów. Może ona stanowić barierę dla polskiego przewoźnika, o ile nie przygotuje on na czas odpowiedniej liczby wagonów z cichymi hamulcami.

Zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2019/774, które znowelizowało rozporządzenie (UE) 1304/2014 (TSI Hałas), terminem granicznym na eksploatowanie wagonów głośnych na cichych liniach w krajach Unii Europejskiej, poza przypadkami szczególnymi, jest dzień 8 grudnia 2024 r.

W przypadku Niemiec zakaz będzie obowiązywał już od 13 grudnia 2020 r., a więc cztery lata...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11483

Wydanie: 11483

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament