Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podstawa amortyzacji może być ustalona w drodze wyceny

14 października 2019 | Podatki i księgowość

Nabywając zabudowane nieruchomości, które mogą być zaliczone do środków trwałych, warto zadbać, aby przy zakupie wyodrębnić wartość gruntu (prawa użytkowania wieczystego) i poszczególnych zabudowań. Najlepiej to zrobić w akcie notarialnym. Marcin Szymankiewicz

 

Podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów zakupił nieruchomość do działalności gospodarczej. Na akcie notarialnym jest ogólna kwota zapłacona zbywcy i obejmuje ona wartość prawa wieczystego użytkowania oraz wartość budynku. Czy w celu ustalenia wartości początkowej środka trwałego podatnik może sam wycenić jaka wartość nabycia dotyczy budynku, a jaka wieczystego użytkowania? – pyta czytelniczka.

Amortyzacji podlegają środki trwałe. Są to stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością – o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu (zob. art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT).

Amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów (art. 22c pkt 1 ustawy o PIT).

Istotne znaczenie dla prawidłowego dokonywania odpisów amortyzacyjnych ma ustalenie wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Cena nabycia

W razie odpłatnego nabycia, za wartość początkową środków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11483

Wydanie: 11483

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament