Zyski z kolekcji wzbogacają miasta
Setki milionów złotych warte są dzieła podarowane muzeum przez Feliksa Jasieńskiego. janusz Miliszkiewicz
12 października w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie po raz trzeci wręczono doroczne nagrody honorowe „Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie" im. Feliksa Jasieńskiego. Nagrodę w 2016 roku ustanowiły Muzeum Narodowe w Krakowie, Archiwum Polskiej Akademii Nauk oraz stołeczny Dom Spotkań z Historią.
Werdykt ogłosił profesor Wojciech Kowalski, przewodniczący kapituły nagrody. Nagrodę dla pracownika nauki, za publikacje dotyczące kolekcjonerstwa, otrzymała Małgorzata Buchholz-Todoroska za książkę „Meble elbląskie z kolekcji Edwarda Parzycha". Autorka jest historyczką sztuki, książkę opublikowało Wydawnictwo Bernardinum.
Wszyscy nagrodzeni
Nagrodą dla dziennikarza uhonorowano Weronikę Kosmalę znaną z „Pulsu Biznesu" oraz portalu Alternatywne.pl. Nagroda przyznawana jest dziennikarzom za publikacje popularyzujące ideę kolekcjonerstwa, prezentujące wkład kolekcjonerów w ochronę dziedzictwa narodowego.
Nagrodę dla instytucji otrzymała Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie za wystawę „Żywioły i maski wśród obrazów z kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich" (kurator Bogusław Deptuła).
Instytucje nagradzane są za upowszechnianie dorobku kolekcjonerskiego, za publikacje i wystawy. W tej kategorii wyróżniono międzynarodową oficynę SKIRA z Mediolanu za publikację anglojęzycznego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta