Pamiętać o przyszłości
Polski system emerytalny jest prosty, przejrzysty i sprzyja wydłużaniu aktywności zawodowej obywateli. Chrońmy go przed doraźnymi pomysłami polityków.
Jest rzeczą zastanawiającą, że znakomita większość dyskusji o polskim systemie emerytalnym dotyczy kwestii marginesowych dla tego systemu jako całości. Dyskusje koncentrują się na pojawiających się doraźnych programach, które są podporządkowane politycznym celom. Jednak o naszej przyszłości decyduje powszechny system, wykraczający poza tymczasowe konstelacje polityczne, w którym wszyscy uczestniczymy na jednakowych zasadach. Zbyt rzadko koncentrujemy się na tym, jak on funkcjonuje i w związku z tym – jak się w tym systemie racjonalnie zachowywać.
Ochrona pracujących
Polski system został całkowicie wymieniony 20 lat temu. Poprzedni został zamknięty, a obecny nie ma z nim prawie nic wspólnego. Zmiana ta była na tyle zasadnicza, że określenie „reforma" do niej zupełnie nie pasuje. Była to wymiana jednego systemu na drugi, lepiej dostosowany do radzenia sobie z wyzwaniami XXI w. Dotyczyło to całości systemu, przede wszystkim jego najważniejszej i podstawowej części zarządzanej przez ZUS. Wykorzystanie funduszy emerytalnych było ważnym i potrzebnym, ale jedynie dodatkowym zabiegiem technicznym.
Celem wymiany systemu była ochrona interesu pokolenia pracującego. Do tego konieczne było pełne wydzielenie systemu emerytalnego w ramach całości ubezpieczeń społecznych. Wprowadzono ścisły związek składki z emeryturą. Finansowanie quasi-podatkowe zastąpiono quasi-oszczędnościowym....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta