Długi rozgościły się w hotelach
Inwestycyjny boom doprowadził do problemów w branży hotelowej. Większa podaż pokoi osłabiła obłożenie obiektów.
Branża hotelowa w Polsce, która w ostatnich latach szybko się umacniała dzięki rosnącej liczbie turystów i gości biznesowych oraz koniunkturze w gospodarce, wpada w długi. Według sporządzonego w październiku raportu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, udostępnionego „Rzeczpospolitej", blisko 900 firm hotelarskich ma w sumie prawie miliard złotych niespłaconego zadłużenia.
W porównaniu z ub. rokiem wzrosła zarówno wartość zaległych zobowiązań, jak i liczba dłużników. Okazuje się, że branża ma problemy z terminową spłatą zobowiązań częściej niż średnia całej polskiej gospodarki: obecnie 9,8 proc. przedsiębiorstw hotelarskich nie płaci w terminie (wobec 8,9 proc. rok temu), zaś wśród ogółu firm jest to 6,2 proc. Jak podaje raport, więcej przeterminowanych długów mają jedynie handel, budownictwo i przemysł.
– Zaległości są w dużej mierze efektem zatorów płatniczych – stwierdza Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. Hotelarze mają bardzo dużą liczbę kontrahentów, którym muszą na bieżąco płacić. Jednocześnie sami są zależni od płatności, które nie zawsze spływają w terminie. – Jak bardzo w tym biznesie ważne są te powiązania, świadczą doniesienia o kłopotach europejskich hoteli po upadku biura podróży Thomas Cook –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta